Kuzey İtalya Rotası

Yurt dışına çıkarken bu defa ayrı bir heyecanlıydım. Avrupa‘ya gideli 5, İtalya’ya gideli ise 9 sene olmuştu. Asya gibi egzotik ülkeler ilgimi çekmeye başladığından beri Avrupa çok da cezbetmiyordu aslında. Bu gezi de bir yıldan fazla bir süredir görmediğim arkadaşımın teklifi üzerine spontane bir şekilde gelişti ve kendimi Endonezya yerine kuzey İtalya’ya giderken buldum.

Vize başvuru sürecini oldum olası sevmem, onlarca evrak toplayıp rezervasyon yaptırıp da vizenin reddi veya kısa süre verilmesi ve ödenen paranın heba olması riski hep can sıkıcı gelir bana. Ama tüm bunlara rağmen 3 haftalık bir İtalya, Slovenya ve Hırvatistan’ı da kapsayan Avrupa turu önümdeydi işte. Heyecanlı mıydım, tabi ki evet!

Kuzey İtalya Rotası

 1. Roma
 2. Sienna
 3. Toskana Köyleri
  • Montalcino,
  • Piennza,
  • San Gimignano,
  • Voltera,
  • Montepulciano
 4. Floransa
 5. Pisa
 6. Lucca
 7. Cinque Terre,
  • Riomaggiore,
  • Manarola,
  • Corniglia,
  • Vernazza,
  • Montorosso al Mare
 8. Portofino
 9. Como Gölü/Garda Gölü
 10. Venedik

Nerede Konakladık?

Başlarken nasıl bir rota çizeceğimdi en çok kafamı kurcalayan. Akabinde işte Roma’dan Venedik’e kadar olan rotam çizilmişti. İlk önce Roma’ya uçup 2 gece şehrin biraz dışında nispeten daha yeşil bir alanda booking.com‘dan faydalandığımız Camping in Town isimli alanda konakladık.

Oradan Toskana bölgesine doğru yola devam ettik ve Monteriggioni bölgesinde Casa Belverde isimli Airbnb’den bulduğum yerde konakladık. Evlerden en güzeli burasıydı, evin her yeri sanat doluydu ve çok zevkli dekore edilmişti. Güneşin batışı ve dolunayı izleyebildiğimiz teras ise şahaneydi. Burada 4 gece konaklayarak her gün Toskana bölgesinin farklı bir bölümünü gezdik. İlk gün Sienna, ikinci gün Toskana’nın köyleri (Montalcino, Piennza, San Gimignano, Voltera, Montepulciano), 3. gün Floransa’yı ziyaret ettik.

7. gün Pisa’nın hemen yukarısında kalan ve La Spezia’ya da yakın olan Stivia’ya doğru yola çıktık ve iki gece burada Casa Serenitas isimli Airbnb’den bulduğumuz evde konakladık. Yol üzerinde kısa bir Pisa molası verip, burayı ziyaret ettik. Stiava’da kalırken bir gün Lucca’yı dolaştık, diğer gün ise Cinque Terrre‘ye bir gün ayırdık.

Cinque Terre’den sonra Genova merkezde yine Airbnb’den bulduğumuz bir evde kaldık. Evde iki yavru kedi vardı ve ev yine sanat dolu idi. Piyano, keman, çello, fotoğraflar, tablolar derken çok zevkli bir daire idi. Burada kaldığımız bir gün Portofino sahillerini, diger gün ise Genova sahillerini gezdik. Bunlardan daha sonraki yazılarımda detaylı olarak bahsedeceğim.

Deniz, güneş, kum keyfine doyduktan sonra biraz daha kuzeye doğru yola koyulduk. Burada isterseniz Milano’ya uğrayabilirsiniz, biz onu es geçip direk Como Gölü’ne doğru ilerledik. Como Gölü’ne yakın Stanza bölgesinde bulduğumuz bir evde konaklayarak 11. ve 12. akşamlarımızı geçirdik. 12. gün Como Gölü‘ne geldik ve Göl etrafındaki köyleri ziyaret etmek yerine trekking yapmayı tercih ederek 900 metreye tırmandık ve doğa muhteşemdi. Kesinlikle tavsiye edeceğim bir rota bundan da daha sonraki yazımda detaylı olarak bahsedeceğim.

Como Gölü’nden sonra isterseniz Garda Gölü‘nü de ziyaret edebilirsiniz. Bizim yeterli vaktimiz olmadığından biz burayı atlamak durumunda kaldık ve Venedik’e doğru ilerledik. Venedik’te de bir gece konakladıktan sonra Slovenya’ya geçiş yaptık. Slovenya’dan sonra en son Hırvatistan’da Karlovac, Labin ve Zagreb şehirlerini ziyaret ettik.

Konaklama için eğer tek kişi değilseniz Airbnb güzel bir tercih. Zira birbirinden güzel evler ve evin tamamı size ait olduğundan kendi yemeğinizi yapabilir, teras veya balkonun keyfini çıkartabilirsiniz.

Konaklama seçenekleri

 1. Otel,
 2. Hostel,
 3. Airbnb evleri,
 4. Çadır,
 5. Coachsurfing.

Yeme-İçme

Otelde konaklarken dışarda yeme-içme zorunluluğunuz bulunmakta ancak Airbnb evlerinde kalırsanız daha az harcama yaparak evde yiyebileceğiniz gibi, alkolünüzü de evde tüketip biraz daha az harcama yapma imkanını sağlayabilirsiniz. Airbnb ile iki kişi ortalama 35 Euro civarında konaklamanızı sağlayabilirsiniz. Yemek ise dışarıda yerseniz içeceğiniz ile birlikte ortalama 10 Euro (yemek 6-7 Euro, bira/şarap 3-4 Euro) harcarsınız, market alışverişi ile de bunu ortalama günde iki öğün ile alkol birlikte 10-15 Euro’ya getirebilirsiniz.

Ulaşım

Ulaşım şehirler arasında trenle seyahat edebileceğiniz gibi, şehir içinde metro ve otobüsler mevcut. İtalya’da genelde tren biletleri kontrol edilmiyor ücretler ise mesafeye göre 1.70-3.50 Euro ortalama. Kendi aracınız veya daha da güzeli motorunuz varsa veya kiralayabiliyorsanız en rahatı bu şekilde ulaşım. Benzin ortalama 1.5 Euro. Ve her yere rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

İlk rota olan Roma‘ya ilişkin bilgilere bir sonraki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.