Bir Ömür Geçirilesi, Masalsı Toskana

Bir önceki yazımda Roma’da gezilecek yerlerden bahsetmiştim. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. İkinci durak ise Toskana.

Toskana için, İtalya’nın en çok sevdiğim bölgesi diyebilirim. Bir ömür geçiresi geliyor insanın; doğa ise doğa, tarih ise tarih, sanat ise sanat.. Şarap ve bölgeye özgü peynirler ile küçük köyleri bu bölgeyi daha da cazibeli hale getiriyor. En huzurlu ve keyifli günlerimi bu bölgede geçirdim. Val d’Orcia’ya hayran kaldım doğrusu! Sadece yolda olmak bile keyifliydi. Etrafı izlerken sanki bir masalın içinde gibi hissediyorsunuz kendinizi; alabildiğine uzanan vadide ağaçlı, uzun bir patikadan tek katlı evlere çıkan patikalar, rulo şeklinde uzanan saman balyaları ve ayçiçek tarlaları.. Masal gibi bir yer hayal edin, işte Toskana tam da burası!  İtalya’nın kuzey bölgesine gidecekseniz, sırf Toskana için bir hafta ayırıp bu bölgeyi keyfini çıkartarak gezmenizi tavsiye ederim.

TOSKANA’DA GEZİLECEK YERLER

1- SIENA

Toskana Bölgesi’ndeki ilk rotamız Siena oldu. Pembe renkli, gotik tarzda inşa edilen Santa Maria Assunta, Piazza Del Campo isimli hareketli meydanı, Mangia Kulesi ile Palazza Pubblico‘nun heybeti, bu meydanda yapılan II Palio  isimli Orta Çağ’ı hatırlatan at yarışları ile sizi alıp Orta Çağ dönemine doğru bir yolculuğa çıkartıyor. Siena ile ilgili detaylı bilgilere bir sonraki yazımdan ulaşabilirsiniz.

2-PIENZA

Pienza, Toskana’nın küçük ve sevimli köylerinden birisi. İkinci durağImız ise Pienza ve akabinde Montalcino oldu. Kahverengi, sarı ve turuncu tonlarının hakim olduğu binalarla eski dönemlere alıp götürüyor sizi. Lavanta bahçeleri, çiçeklerle süslenmiş evleri, balkonlardan sarkan begonviller, Pecorino isimli kendine özgü peynir çeşitleri ve birbirinden güzel şarapları ile tatlı, huzurlu bir gün geçirmenize neden olacak. Kasabanın içerisine girdiğinizde sağ tarafa doğru yürüdüğünüz zaman Val d’Orcia’nın manzarasını yukarıdan izleyebilirsiniz. Şarap tadımları ücretli olup 5 çeşit şarap, 15 Euro gibi bir meblağ ile tadımı gerçekleştirebiliyorsunuz.

3-MONTEPULCIANO

Montepulciano, İtalya’nın en önemli gastronomi merkezlerinden birisi. Brunello di Montelcino isimli şarapları ile meşhur olan köy, bağları ve şarap mahzenleri, Toskana manzarasına ulaşabileceğiniz küçük, dar ara sokakları, gastromi dükkanları ile büyüleyici. Burada Montepulciano’ya özgü asil şarap anlamında gelen “Vino Nobile di Montalcino” isimli şarabı tadabilir, Toskana el yapımı spagettisi “pici pasta” yiyebilir, bağ evlerini ziyaret edebilirsiniz.

4MONTALCİNO

Montalcino, taş binaları, tarihi kalesi ve Brunello di Montalcino isimli ünlü şarapları ile meşhur. Fortezza di Montalcino isimli kalenin içerisine girmek ücretsiz ve kalenin içerisinden üst kata çıktığınızda buradan manzaranın keyfine varabilirsiniz. Bu kısım ücretli ama bir tüyo verecek olursam; tuvalet kısmına gittiğinizde harika bir manzaraya sahip bir bahçe ile karşılaşıyorsunuz ve buradan manzaraya ücret ödemeden sahip oluyorsunuz. Yine bölgede birçok bağ evi bulunmakta, bunları ziyaret edebilir ya da dar ara sokaklarda sadece kaybolmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

5-SAN GIMIGNANO

Güzel Kuleler Kasabası olarak da anılan San Gimignano’da savaş, doğal afetler ile kentsel dönüşüm sonucunda birçok kule yıkılsa da geriye kalan 14 kule hala mevcut. Surlarla çevrili olan kasaba, Orta Çağ görüntüsünü günümüzde de halen korumakta olduğu için UNESCO Dünya Mirası İtalya Listesi arasında yer almaktadır. Duamo Kilisesi, Terra Grossa Kulesi, San Gimignano Müzesi başlıca gezilecek yerlerden olup, bölgedeki üzüm bağları, şarap mahzenleri de ziyaret edilebilecek yerlerdendir.

6-VOLTERA

Diğer köylere göre pek popülerlik kazanmayan Voltera, sakinlik arayanların tercihi olabilir.  Diğer köyler ile benzerlik gösteren Volterra, Ortaçağ ve Rönesans dönemine ait binaları ile yine bizi o dönemlere götürüyor. Etrüsk siteleri, dev surları ve surların dışında kalan antik Roma tiyatrosuyla hoş bir yer.

7-VAL D’ORCIA

Yağlı boya resimlerinden çıkmış gibi, masalsı bir vadi. Sararmış çimler üzerinde harika görünen rulo yapılmış saman balyaları, masmavi bir gökyüzü, selvilerin dizildiği engin yollar, ucu bucağı olmayan vadiler, ayçiçek tarlaları, efsane bir doğa, küçük göller ve muhteşem çiftlikler. Kendi aracınız varsa veya motor ile seyahat ediyorsanız tavsiyem içeceğinizi alıp, aracınızı park ederek hoşunuza giden bir yerde ağaç altı piknik yapın ve manzaraya doyun, unutulmaz bir anı kalıyor geriye 🙂

8-FLORANSA

Floransa‘da kalbimi fetheden yerlerden bir tanesi. Tarih ve özellikle sanat denince Floransa akla geliyor direk. Şehrin ortasından geçen Arno nehri ve üzerine kurulu Ponte Köprüsü ise şehre estetik açıdan ayrı bir güzellik katıyor. Modern ve sokakları sanat, tarih kokan bir şehir ve eğer tüm müzeleri, galerileri gezmek istiyorsanız buraya en azından 2 gün ayırmanızı tavsiye ederim. Medici ailesinin 15. yüzyılda şehre taşınması ile ünü ve ihtişamı başlayan Floransa, Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Boticelli gibi sanatçılara yer veren Floransa’da, Rönesans Çağı’nın kökleri atılmıştır. Florsansa ile ayrıntılı bilgileri bir diğer yazımda paylaşacağım, oradan takip edebilirsiniz.

9-Lucca

Pisa Kulesi ile La Spenzia bölgesi arasında kalan sevimli mi sevimli, çok bilinmedik bir yer. Yol bizi oraya kendiliğinden götürdü, pazar günü her yer kapalı iken Arno Nehri’nin kenarında şarap, peynir ve meyveden oluşan küçük bir piknik yaparak güneşi batırmak şahane bir his. Nehir ve etrafındaki yemyeşil doğa, tarihten biraz sıyrılıp rahatlamak ve huzur bulmak için harika bir alan. Rönesans duvarları ile çevrilen şehirde birçok kilise ve bahçe bulunmaktadır.  Pallazzo Pfanner isimli barok bahçe ve San Michele Kilisesi de ziyaret edilebilecek yerlerden.

10-Pisa

Pisa Şehri, adını Pisa Kulesi’nden almaktadır. Pisa kulesi ile ünlenen şehir Arno Nehri kıyısında bulunmaktadır. Mucizeler meydanında yer alan yapı Pisa Kulesi, 11. yüzyılda inşaatında yapılan bazı yanlış hesaplar sebebiyle eğik bir yapı olarak tarihe geçmiştir.

11-Elba

Toskana bölgesinde yer alan ve takım adalardan oluşan Elba, Napolyon’un sürgüne gönderildiği adadır. İtalya’nın en büyük üçüncü adası olan Elba, 150 tane plaja sahiptir. Marina di Campo, çok ince kumlarıyla Procchio ve masmavi denizi ise Fetovia en ünlü plajları arasındadır.

Bir sonraki yazımda Siena’dan ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim. Siena’da gezilecek yerler ile ilgili bilgi almak isterseniz, takip ederek haberdar olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.